Ранок 5 жовтня для кількох чернігівських храмів почався нетипово: замість традиційних вранішніх Богослужінь – зміна замків та опломбування дверей святинь. Тимчасово обмежили вхід до шістьох місцевих храмів: П`ятницької та Іллінської церков, Спасо-Преображенського, Троїцького та Успенського соборів, а також до Антонієвих печер.
Причиною таких радикальних заходів стала робота в місті комісії Міністерства культури та інформаційної політики України, головне завдання якої – перевірити стан пам’яток на території НАІЗ «Чернігів стародавній».
«4 жовтня Міністерство культури видало наказ, відповідно, розпорядження щодо створення комісії, яка має убезпечити наші пам’ятки від руйнувань»,- Андрій Лісовий, в. о. генерального директора НАІЗ «Чернігів стародавній».
«Ці перевірки – це є просто та функція, яку держава і має здійснювати. Тому що це об’єкти, це не моя власність, не власність релігійної громади, це – власність народу України. А Міністерство культури – просто орган, який управляє цими об’єктами, як і заповідник.»,- Мар’яна Томин, директор департаменту культурної спадщини Міністерства культури та інформаційної політики України
Серед планів – оглянути 26 об’єктів національного заповідника «Чернігів стародавній». Почати вирішили з чернігівських святинь. Та якщо на одній із локацій перевірка минула абсолютно спокійно, ми говоримо про П’ятницьку церкву, що належить до ПЦУ, то щойно комісія почала обстежувати національні пам’ятки, які наразі перебувають у користуванні в представників упц (мп), почалося шоу, якому самі представники московського патріархату дали назву «рейдерське захоплення святинь».
«Це відбувається захоплення і рейдерство, тому що ми всі знаємо, що рішення про користування наразі вирішуються в суді»,- Ігор Пидан – секретар Чернігівської єпархії упц (мп).
«Заповідник ставить питання про те, щоби ми в судовому порядку повернули їм три пам’ятки архітектури національного значення: Спасо-Преображенський собор, Єлецький комплекс і Троїцький комплекс. Але ви бачите, що на сьогодні, не чекаючи рішення суддів, вони в силовому, протиправному порядку здійснили опечатування та заміну замків»,- адвокат Олександр Шамко.
Нагадаємо, що термін договору на безоплатне користування Чернігівською єпархією упц (мп) храмами, що входять до НАІЗ «Чернігів стародавній», сплив у вересні 2021 року. І в той час, як представники ПЦУ просто продовжили термін дії договору, уклавши його на нових умовах, представники упц (мп) вирішили позиватися до суду.
Утім, зараз вони заявляють, що нічого не розуміють, і те, що відбувається, називають рейдерським захопленням храмів.
«Нічого ми про це не знаємо, жодних документів немає. – Тобто фактично ви не розумієте, що відбувається? – Відбувається насамперед захоплення храму державою і невідомими в камуфляжі. – Ну, так… «захоплення храму державою», цей храм фактично і належить державі… – Ні, ну, розумієте…»,- Ігор Пидан, секретар Чернігівської єпархії упц (мп).
Звісно, ми розуміємо, представники упц (мп) просто не хочуть повертати те, що за законом їм не належить. Утім, незрозумілим залишається факт маніпуляції та відвертої брехні – представники Чернігівської єпархії упц (мп) про створення комісії знали, більше того, мали змогу до неї долучитися, утім, чомусь проігнорували цю інформацію.
«Ми приробили ноги до листа і гінцями відвезли його до Чернігівської єпархії ПЦУ і до митрополита амвросія в упц. В першому випадку люди забрали та підписали листа, в другому випадку люди навіть не захотіли на листі поставити… прочитали. Вони знають про існування цього листа, вони знають про цю пропозицію, але жодної реакції»,- в. о. генерального директора НАІЗ «Чернігів стародавній» Андрій Лісовий.
Тож якщо представники Чернігівської єпархії упц (мп) ігнорують прямі вимоги, доводиться діяти рішуче та швидко. Адже досвід показує, що бездіяльність у цих питаннях може коштувати нам втрати цілого пласту нашої історії. Так сталося з храмами, що були в оренді упц, під час огляду комісія визнала їхній стан незадовільним, подекуди навіть жахливим.
«На жаль, навіть храми, які не були пошкоджені ударами, як, наприклад, 19 серпня П’ятницька церква, вони в гіршому стані, ніж саме ця культова споруда. Зараз нас особливо непокоїть верхній поверх і підвальні приміщення»,- директор департаменту культурної спадщини Міністерства культури та інформаційної політики України Мар’яна Томин.
«На певний час вони призупиняють свою роботу. Призупиняють свою роботу до того часу, коли буде вирішено, на якому етапі реставрації та в якому порядку це буде зроблено. Що стосується так званого «немає місця, де молитися». Будь ласка, є вільне приміщення і в Троїцькому монастирі, і в Єлецькому монастирі»,- Андрій Лісовий, в. о. генерального директора НАІЗ «Чернігів стародавній».
Новини по темі:
Жительку Чернігова засудили до 15 років тюрми - «зливала» військові об’єкти представнику РФ
Шахіст з Прилук став призером обласного чемпіонату
Прилуцький «Ветеран» виборов Кубок області з футболу
На Чернігівщині викрили масштабну схему ухилення від мобілізації
Суд заборонив УПЦ користуватися Спасо-Преображенським собором у Чернігові
На трьох вулицях Чернігова демонтують незаконні металеві гаражі
Коментарі (0 шт):
Додати коментар:
Останні новини
Тютюнова компанія «В.А.Т. – Прилуки» в червні виплатить ще 54 млн грн дивідендів
ПрАТ «А/Т Тютюнова компанія «В.А.Т. – Прилуки» (Чернігівська обл.), що входить до складу міжнародної British American Tobacco (BAT), в період з 18 по 30 червня поточного року виплатить акціонеру 54 млн грн дивідендів. Детальніше
19.06.2026
У Прилуках провели в останню путь загиблого військового ЗСУ Костянтина Однолька
19 червня Прилуцька громада попрощалася з військовослужбовцем, солдатом ЗСУ Костянтином Однольком. Чоловік помер 13 червня внаслідок поранень, отриманих під час виконання бойових завдань на Сумському напрямку. Детальніше
19.06.2026
Відновити будівлю Прилуцької міської ради допоможуть міжнародні партнери
Представники Управління Верховного комісара ООН у справах біженців допоможуть у відновленні будівлі Прилуцької міської ради, яка була суттєво пошкоджена внаслідок російської атаки. Вони нададуть необхідні будівельні матеріали для проведення ремонтних робіт. Детальніше
19.06.2026
З річки на Чернігівщині дістали тіла двох людей
18 червня біля Сновська Корюківського району (Сновська ТГ) з річки Снов працівники Чернігівської обласної рятувально-водолазної служби підняли на поверхню тіла двох цивільних осіб. Детальніше
18.06.2026
У російському полоні військовому з Прилук дістали уламок, що був за 3 сантиметри від серця
5 червня 34-річний Максим Розумейко з Прилук повернувся додому з російського полону, у якому пробув понад 2,5 роки. У неволю він потрапив з відмороженими ногами та кульовим пораненням. У Курському госпіталі Максиму дістали уламок, що був за три сантиметри від серця. Також хотіли ампутувати ноги. Детальніше
Всі новини