Фото: ТК «Прилуки».
Археологиня Ольга Демченко показує бронзову монету, яку знайшли під час розкопок у Прилуках. Каже, вона той маркер, який дозволяє датувати знахідки. Це початок XVIII століття.
«Це царська монетка. Полушка. І внизу, якщо продивитися, то там є рік».
У дворі прилуцької гімназії №2 почались археологічні дослідження. Їх проводить команда з Одеського національного університету на чолі з науковицею Ольгою Демченко. Розкопки проводять на замовлення Охоронної археологічної служби України.
Ольга Демченко, науковиця Одеського національного університету, співробітниця охоронної археологічної служби: «На території гімназії буде будуватися бомбосховище. І так як ця ділянка розташована в ареалі старого міста Прилук, тому дослідження археологічні, які передують будь-яким будівельним роботам, вони є обов’язковими. Тому місце, де буде розташований котлован під будівництво цього сховища, попередньо має бути досліджене нами, і лише після того, як ми повністю знімемо культурний шар, дістанемо все цікаве про Прилуки звідси, тоді можуть вже приступати до будівництва.
Адміністрація гімназії №2 замовила дослідження археологічної служби, аби отримати висновок, що зведенням укриття не зруйнує історико-культурну спадщину, яка може бути під нашаруваннями ґрунту, або щоб цінності, які там є, дістали, а будівництво почали законно.
Керамічні уламки знайшли відразу, розповідає археологиня, ще на пробній ділянці подвір’я школи.
Ольга Демченко: «Ми там назбирали кераміку, ми бачили, що козачина тут є і має щось бути. Ми не очікували якийсь археологічний об’єкт, але він у нас є і будемо його чистити».
Об’єкт, про який розповідає керівниця групи, це будинок з піччю, який колись тут був. У котловані добре проглядається темна пляма на ґрунті. Це сажа від печі, пояснює Ольга Демченко.
«Також це перша половина XVIII століття, оскільки там довкола пічки, сама пічка була обкладена кахлем. І кахель має такий типовий для першої половини XVIII століття зелену поливу і такий собі рослинний орнамент, таке собі барокко, козацьке барокко, і це дуже гарний датуючий матеріал».
Поки що серед знахідок археологів багато кераміки, скляна чарка, кахлі та монети. За три тижні, на які заплановані роботи, сподіваються відкопати більш цінні предмети. Найближчими днями у планах науковців дослідити руїни знайденого будинку.
Новини по темі:
Чотири Дівиці Чернігівщини: дві з них розташовані у Прилуцькому районі
Має п’ятьох синів, старший – на фронті: історія багатодітної матері-одиначки з Прилуччини
Прилуцький музей став учасником проєкту VR KOLO
У Прилуках стартував проєкт «Локальна історія у нових назвах вулиць»
Вулиця Марії Примаченко у Прилуках. Чим унікальне її мистецтво?
Пилип Орлик у топоніміці Прилук: пам’ять про державність чи просто ім’я?
Коментарі (0 шт):
Додати коментар:
Останні новини
У Прилуках відзначили шістьох школярів, які повідомили поліцію про спробу вербування росіянами
Шестеро учнів з Прилук та району повідомили поліцію про спробу вербування РФ. Анонім у месенджері пропонував дітям «легкі гроші» за підпали автомобілів військових, фіксацію «прильотів» та передачу координат адміністративних будівель. За свідому громадянську позицію школярів відзначили правоохоронці. Детальніше
26.06.2026
Два ліцеї на Прилуччині отримають фінансування на оснащення навчальних кабінетів та лабораторій
Державне фінансування на оснащення навчальних кабінетів, STEM-лабораторій та лабораторій природничих наук отримають два майбутні академічні ліцеї на Прилуччині – Талалаївський та Варвинський. Детальніше
26.06.2026
У Прилуках на території гімназії №2 почались археологічні розкопки
У дворі прилуцької гімназії №2 почались археологічні дослідження. Їх проводить команда з Одеського національного університету на чолі з науковицею Ольгою Демченко. Розкопки проводять на замовлення Охоронної археологічної служби України. Детальніше
26.06.2026
Судитимуть жителя Прилук, який незаконно зберігав зброю та наркотики
У жителя Прилук вилучили 4 згортки з канабісом, пістолет та патрони. Обвинувальний акт стосовно нього направили до суду. Детальніше
25.06.2026
У Прилуках суд вкотре відклав розгляд справи Ярослава Попенка
24 червня у Прилуцькому міськрайонному суді вкотре не відбулося засідання у справі сина міської голови Прилук Ярослава Попенка, якого звинувачують у систематичному збуті наркотиків. Підсудний знову не з’явився до суду. За словами адвоката Ігоря Фесика, з квітня 2026 року його підзахисний служить у ЗСУ. Детальніше
Всі новини